owoc jabłoni wiosną

🟣 Notatka #2 - PROSTE WSKAZÓWKI NA TEMAT OWOCÓWKI

 Zastanawiacie się nad tym, zadajecie nam mnóstwo pytań, więc mamy dla Was propozycję w postaci krótkiej ogrodniczej ściągi. 

Poniżej udzielamy Wam kilku prostych informacji, jak i kiedy się za to zabrać i na co zwrócić uwagę .

Zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z ogrodnictwem.

 

KIEDY MOŻEMY SADZIĆ DRZEWKA I KRZEWY OWOCOWE?

Zaczniemy od obalenia często powtarzanych mitów, jakoby drzewka można było sadzić tylko w ściśle określonym okresie - inaczej się nie przyjmą lub będą miały problemy z owocowaniem... Pewne ograniczenia w tym zakresie istnieją, natomiast widełki czasowe na sadzenie są znacznie większe niż mogłoby się wydawać.

 Takie obiegowe opinie wynikają ze zmian, jakie dokonały się w ogrodnictwie w ciągu ostatnich dekad. Kiedyś drzewka owocowe były dostępne prawie wyłącznie w tzw. gołym korzeniu (czyli bez doniczki i bez ziemi). Taką roślinę możemy sadzić tylko w terminie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Stąd mylne przekonanie, że jest to prawda uniwersalna i aktualna. Obecnie wszystkie nasze drzewka i krzewy owocowe są sadzone w doniczkach i takie rośliny MOŻEMY SADZIĆ PRZEZ CAŁY ROK Z WYJĄTKIEM MROZÓW (bo nie można wbić szpadla...😀). 

TAK - w czasie lekkiej zimy też możemy sadzić drzewka!🙂 Nic nie stoi na przeszkodzie.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY SADZENIU DRZEWEK OWOCOWYCH?

 

☀️ STANOWISKO

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że fotosynteza zachodząca w zielonych częściach rośliny ma wpływ również na ilość cukru w OWOCACH. Im więcej słońca dociera do liści i - uwaga, ważne! - przede wszystkim samych owoców, tym więcej wyczuwalnych dla naszego podniebienia cukrów wytworzy się w nich. Dlatego tak ważne jest, żeby przy sadzeniu znaleźć dla nich stanowisko jak najbardziej wyeksponowane na światło słoneczne i nie dopuszczać by liście znacząco przesłaniały owoce.

🟤 ZIEMIA

Powinna być wzbogacona. Wzbogacić ją można KOMPOSTEM, OBORNIKIEM lub NAWOZEM MINERALNYM. Mieszamy nawóz z ziemią w dołku przygotowanym dla rośliny. Można dodatkowo spulchnić ziemię na szerokość i głębokość szpadla wokół miejsca nasadzenia. 

💦 NAWOŻENIE

KOMPOST - dodajemy go przy sadzeniu w dowolnych ilościach mieszając z ziemią rodzimą (im więcej tym lepiej :))

OBORNIK - istnieje kilka metod nawożenia obornikiem zarówno świeżym jak i granulowanym. My podamy Wam najczęściej stosowaną i najbardziej optymalną opcję - 1) kopiemy dołek o 10 cm głębszy względem zamierzonej głębokości, 2) na dno dołka wsypujemy obornik (w przypadku obornika ptasiego nie więcej niż szklankę, ponieważ zawiera on w bardzo dużych ilościach azot, który potrafi przypalić roślinę; oborniki bydlęcy, owczy czy koński są znacznie bezpieczniejsze pod tym względem i można użyć ich nawet 2-3 szklanki pod każdą sadzoną roślinę)

NAWOZY MINERALNE - bardziej łaskawe dla naszych nosów zamienniki kompostu i obornika. Są dużo wygodniejsze w użyciu, jednak mają swoje mankamenty. Mianowicie pomimo stosowania nawozów mineralnych raz na 2 lata jesienią i tak musimy obłożyć naszą ziemię wokół rośliny kompostem lub obornikiem, ponieważ nawozy mineralne zasalają glebę, wyjaławiają ją i z czasem niestety rujnują życie biologiczne w glebie, a nawozy naturalne, czyli obornik, kompost czy gnojowica przywracają je i jednocześnie nawożą. Nawozy mineralne należy stosować według informacji podanych przez producenta na opakowaniu. Wiosną używamy nawozów wiosennych, jesienią nawozów jesiennych. Jaka jest różnica między jednymi a drugimi? Ilość zawartego w nich azotu. Azot ma działanie pobudzające roślinę do wzrostu i dlatego w nawozach wiosennych znajdziemy go wysokich dawkach, natomiast w nawozach jesiennych, kiedy zależy nam jedynie na wzbogaceniu gleby o mikroelementy zużyte przez roślinę podczas okresu wzrostu będzie go mniej.

Co dalej? Kiedy zasilać nasze drzewka i krzewy w ciągu roku? Początkującym polecamy proste i sprawdzone rozwiązanie: wiosną w kwietniu zasilamy ziemię wokół drzewka (uwaga, nie przy samym pniu!) nawozem długodziałającym sześciomiesięcznym, a jesienią obkładamy roślinę kompostem (i znowu: nie przy samym pniu!). Polecana ilość kompostu to 3-4 szpadle dla jednego drzewka.

💧 WODA

Po posadzeniu nowego drzewka trzeba BEZWZGLĘDNIE PILNOWAĆ REGULARNEGO PODLEWANIA. Nie ma to na jednolitego harmonogramu, gdyż jest to ściśle zależne od panującej aktualnie pogody, a ta, jak wiadomo, wszelkim schematom przypisanym porom roku lubi się wyrywać. W czasie SUSZY trzeba przede wszystkim podlewać BRYŁĘ KORZENIOWĄ ROŚLINY (a tylko przy okazji ziemię wokół niej), bo tylko tam na razie są korzenie z których roślina może czerpać wodę. Drugą skrajnością, której należy unikać jest sytuacja w której DRZEWKO STOI W WODZIE. Ziemia powinna być wilgotna i nie przemoczona, sprawdzamy to dotykając.

Uwaga na SUSZĘ ZIMOWĄ! Często wydaje nam się, że skoro zimą rośliny są w stanie uśpienia, to nie potrzebują naszej uwagi i przez całą zimę nie dostają od nas ani kropli wody. W wyniku czego zwyczajnie usychają. Tak, zimą też można przesuszyć roślinę. W ostatnich latach mamy ciepłe zimy, jednak z małą ilością opadów. Dlatego zwracamy waszą uwagę na ten okres w ciągu roku, kiedy rzadziej zaglądamy do ogrodu, a który też ma znaczenie dla roślin. Jak długo od momentu posadzenia należy mieć to na uwadze? Drzewo samodzielnie potrafi pobierać wodę z wód gruntowych po około 7 latach w gruncie . Dlatego nasza odpowiedzieć brzmi - cóż, dosyć długo. :)

 ❎ ŻEGNAJ TRAWO WOKÓŁ PNIA 

Chyba najmniej znany fakt - na 50-60CM wokół pnia drzewka NIE POWINNO BYĆ TRAWY. Można ten obszar pielić, można dla wygody wyłożyć agrowłókniną (polecamy, mniej pielenia) lub wysypać korą, zrębkami czy nawet ozdobnymi kamykami. Można też dla wygody umieścić wokół wydarniowanej przestrzeni obrzeże, które zapobiegnie wrastaniu nowej darni.

 ✂️ CIĘCIE

To ważne żeby wiedzieć, że świeżo zasadzonych drzewek pierwszy rok po sadzeniu zwykle NIE PRZYCINAMY! Wyjątkiem jest CIĘCIE SANITARNE - czyli usuwanie suchych, obłamanych lub martwych części rośliny. Jeśli chodzi o cięcie w następnych latach to drzewka owocowe dzielimy pod tym względem następująco:

DRZEWA ZIARNKOWE - jabłonie, grusze, pigwy, pigwowce (krzew) - tniemy OD GRUDNIA DO MARCA

DRZEWA PESTKOWE - czereśnie, wiśnie, śliwy, brzoskwinie - tniemy RÓWNIEŻ OD GRUDNIA DO MARCA - LUB druga opcja - PO OWOCOWANIU. Cięcie po owocowaniu może być jednak wykonane NIE PÓŹNIEJ NIŻ W SIERPNIU (!), ponieważ potem rośliny przechodzą w stan uśpienia, a zabieg cięcia ma za zadanie pobudzić roślinę do wzrostu, co jesienią byłoby bardzo niepożądane. Co zatem z odmianami, które owocują właśnie jesienią? Odpowiedź nasuwa się sama - dotyczy ich tylko pierwszy termin cięcia, między grudniem a marcem.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was przydatne podczas stawiania pierwszych kroków w przydomowym sadownictwie.

Powodzenia i satysfakcji z owoców swojej pracy (dosłownie😀) !

 

🟪 A po drzewka dobrej jakości i więcej fachowych porad dotyczących poszczególnych ich rodzajów zapraszamy oczywiście do Centrum Ogrodnicze Petra!

 

Do zobaczenia  i niech moc owoców będzie z Wami! 🍎🍇🍐🍒🍑

 

Kontakt

Centrum Ogrodnicze Petra
ul. Krótka (przy rynku)
83-000 Pruszcz Gdański
tel./ fax: 58 682 19 43
e-mail: kontakt@centrumpetra.pl

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-17:00
Sobota: 8:00-13:00
Niedziela: Nieczynne


W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy, doradztwa jednak udzielamy tylko na miejscu (nie przez telefon).


Centrum Petra Google

Centrum Petra Facebook

Centrum Petra Trójmiasto.pl

Mapa

Informujemy, że Centrum Ogrodnicze Petra nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej ani internetowej oferowanych produktów, z wyjątkiem transportu zamawianego bezpośrednio.