Wrzosy Centrum Petra

🟣 Notatka #1 - Jak dbać o wrzosy?

Wrzos jest piękną wolno rosnącą rośliną wieloletnią, ale jeśli nie chcecie mieć z nim problemów, zobaczcie, co mamy Wam o nim do powiedzenia.

WRZOSY

🟤 ZIEMIA

Istnieje mit, jakoby wrzosy były trudne w uprawie, a wynika on z faktu, że większość ludzi sadzi je w nieodpowiednim podłożu (podobnie jak lawendę, która też jest rośliną wrzosowatą). Wrzosy w naturze rosną na piachu i ugorach. To oznacza, że podłoże dla wrzosu musi być bardzo PRZEPUSZCZALNE. Sadząc wrzos, wybieramy ZIEMIĘ TORFOWĄ KWAŚNĄ (np. ziemię do rododendronów, hortensji i borówek) i mieszamy ją z PIASKIEM, gdzie piasek ma stanowić 1/3 całej objętości. Taka ziemia powinna otaczać wrzos w odległości 0,5m z każdej strony, nie tylko tuż przy korzeniu. 

 💧 WODA

Odpowiednia ilość wody jest kluczem do hodowli wrzosów. Jest ważniejsza nawet od nawożenia i podłoża. Wrzos będzie tolerował dużą ilość wody, pod warunkiem, że będzie ona przez niego przelatywać (👉 przepuszczalne podłoże). W przeciwnym wypadku zgnije - zacznie czernieć od korzeni w górę. To oznacza, że wrzos został przelany lub że jego ziemia jest zbyt gęsta. Wrzos lepiej zniesie suszę niż nadmiar wody.

☀️ STANOWISKO

Wrzosy preferują stanowiska w pełnym słońcu.

💦 NAWOZY

Wrzosy kwitną jesienią, ale od września nawozimy je już tylko nawozami jesiennymi (nie wiosennymi do roślin kwitnących) Wiosenne nawożenie zaczynamy w kwietniu. Są 3 sposoby nawożenia:

  • nawozami rozpuszczalnymi w wodzie, co 2 tyg. (zgodnie z instrukcją na opakowaniu)
  • jednorazowo nawozem sześciomiesięcznym długo uwalniającym się 
  • nawozami standardowymi, co ok. 2 mc-e

Obornik i kompost w przypadku wrzosu należy stosować w mniejszych dawkach niż w przypadku drzew i krzewów owocowych (które po prostu uwielbiają być obłożone obornikiem na zimę - no cóż, o gustach się nie dyskutuje...😄). A to dlatego, że bardzo mocno poprawiają one mikroflorę gleby, co z kolei powoduje zwiększenie zatrzymywania wody w gruncie, a tego - jak już napisaliśmy - wrzos nie lubi. 

✂️ CIĘCIE

Po zakończeniu jesiennego kwitnienia zostawiamy na wrzosach uschnięte kwiatostany, dzięki temu rośliny lepiej przezimują. Przycinamy je dopiero wiosną na wysokości liści. 

 Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam wyhodować prawdziwe wrzosowiska na małą skalę. :)

Dajcie znać łapką w górę, jeśli nasz tekst Wam się podobał 👍 i przekażcie go dalej znajomym.

Już niedługo następna notatka na czasie. A o czym? Bądźcie z Nami na bieżąco na Facebooku i przekonajcie się sami, co Was jeszcze zaskoczy w temacie roślin... 😉

     ...... do zobaczenia w #CentrumOgrodniczePetra!

Kontakt

Centrum Ogrodnicze Petra
ul. Krótka (przy rynku)
83-000 Pruszcz Gdański
tel./ fax: 58 682 19 43
e-mail: kontakt@centrumpetra.pl

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-17:00
Sobota: 8:00-13:00
Niedziela: Nieczynne


W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy, doradztwa jednak udzielamy tylko na miejscu (nie przez telefon).


Centrum Petra Google

Centrum Petra Facebook

Centrum Petra Trójmiasto.pl

Mapa

Informujemy, że Centrum Ogrodnicze Petra nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej ani internetowej oferowanych produktów, z wyjątkiem transportu zamawianego bezpośrednio.